poniedziałek, 3 października 2011

Namioty turystyczne – krótki przegląd

Autorem artykułu jest Karol Stopka


Jedni potrzebują namiotów niewielkich i lekkich. Dla innych odpowiednie będą te największe. Jakie typy namiotów można znaleźć na naszym rynku?

Namioty na wycieczkę pieszą i rowerową
namioty turystyczneMuszą być lekkie. To najważniejsza ich cecha. Jeśli namioty turystyczne jej nie spełniają, spokojnie można zostawić je w domu. Niech leżą w piwnicy i czekają na lepsze czasy. Wycieczki piesze i rowerowe to przede wszystkim mobilność. A więc także konieczność przenoszenia lub przewożenia namiotu.
Na szczęście większość producentów oferuje sprzęt, który można wykorzystać w czasie takich wypraw. Zwykle namioty turystyczne tego typu są jedno, góra dwuosobowe. W środku jest niewiele miejsca, trudno mówić o przedsionku, w którym można by cokolwiek trzymać.
Namiot tego typu waży do 2,5 – 3 kg. Więcej nie może, bo nie spełniałby podstawowego wymogu, jakim jest łatwość transportu.
Namioty turystyczne na całe wczasy
W przeciwieństwie do łatwotransportowalnych namiotów biwakowych, namioty turystyczne, w których można spędzić całe wczasy są nieco większe. Mogą być również dwuosobowe, jednak oprócz sypialni mają także przedsionek. Tam można trzymać wszystko to, co nie mieści się wewnątrz namiotu. Na przykład butlę gazową.


Takie namioty nie są duże, bo też i przeznaczone są raczej dla niewielkiej liczby osób o niezbyt dużych wymaganiach. Nie są też zwykle ani zbyt duże ani zbyt ciężkie – trudno oceniać z góry jakim środkiem transportu będą się przemieszczali wykorzystujący je turyści.
Ich cena jest jednak wyższa. Może sięgać kilkuset złotych. Kto jednak nie planuje przemieszczać się codziennie, może wybrać właśnie takie rozwiązanie.
Namioty rodzinne
Tu liczą się dwie kwestie: wygoda oraz cena. Kompromis, jaki udaje się uzyskać świadczy o tym, jak sprawny jest producent. Jest to bowiem trudna sztuka, której tajniki dostępne są tylko nielicznym.
Takie namioty turystyczne są zwykle przeznaczone dla trzech – czterech osób. Przeważnie też składają się z dużego przedsionka i obszernej części mieszkalnej. W ten sposób zapewniają zarówno schronienie dla turystów jak i miejsce, w którym można trzymać na przykład przybory kuchenne.
W przeciwieństwie do wcześniej opisywanych rodzajów namiotów, te są raczej cięższe. To dlatego, że w założeniu służyć mają tym, którzy podróżują samochodem. Nie ma więc sensu pracować nad ich wielkością.
Namioty jako baza noclegowa
Tego rodzaju namioty to największe dostępne na rynku konstrukcje. Mogą kosztować nawet pięć tysięcy złotych. Za te pieniądze jednak turyści otrzymują ogromną przestrzeń zorganizowaną na wzór normalnego domu.
Taki namiot nie tylko składa się z kilku sypialni (np. jednej dwuosobowej i jednej trzyosobowej), ale też sporych rozmiarów wnętrza, w którym nawet dorosły może się wyprostować. Ma również przedsionek, w którym zmieszczą się siedzenia. Powierzchnia takiego namiotu może sięgać kilkudziesięciu metrów kwadratowych.
Trzeba oczywiście pamiętać, że za komfortem idzie waga namiotu. Duży sprzęt może ważyć nawet 30-40 kg. Spakowany jest równie duży, jak postawiony na kempingu. Z tego względu mogą go używać jedynie ci, którzy dysponują odpowiednimi środkami transportu.
---
namioty turystyczne

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz